2018 lexus design hero

DIZAINS

CELMLAUŽU NOSKAŅAS

Jauna mākslas veida radīšana no senas tradīcijas

Cilvēki ir apstrādājuši koku izsenis, bieži radot primitīvus, bet interesantus priekšmetus, tomēr smalkā japāņu Josegi māksla ir vērā ņemams izņēmums.

Šī smalkā un darbietilpīgā dekoratīvās kokapstrādes forma, kas praktizēta vairāk nekā 400 gadu un pazīstama arī kā japāņu intarsija, ietver dažādu krāsu un tekstūru koka gabaliņu ārkārtīgi precīzu izkārtojumu sarežģītos mozaīkas rakstos.

    2018 lexus design1 landscape

Tas ir ārkārtīgi sarežģīts process, kurā nepieciešama augsta iemaņu un pieredzes pakāpe, kas savukārt nozīmē to, ka šī unikālā mākslas veida popularitāte pēdējā gadsimta laikā ir mazinājusies.

Tomēr viens vīrs ir apņēmības pilns ne tikai turpināt senās Josegi mākslas praktizēšanu, bet pat piešķirt tai mūsdienīgu noskaņu un popularizēt tās skaistumu pasaulē.

Kens Ota (Ken Ota) ir plaši atzīts kā moderns Josegi kokapstrādes meistars; viņš ir kaismīgs sava amata vēstnieks – vienlaikus apņēmības pilns cienīt tradicionālās, gadsimtu gaitā pilnveidotās metodes un ar tādu pašu aizrautību ieviest inovācijas šajā mākslas formā.

"Vēlos turpināt un sargāt tradīciju," paskaidro Ota, kurš strādā ateljē Hakonē, Japānā, Josegi izcelsmes vietā. "Lai man tas izdotos, man jāmainās un jābūt atvērtam dažādām inovācijām. Jautājums nav "atdarināt vai neatdarināt", jautājums ir par uzticību savai oriģinalitātei."

    2018 lexus design quote landscape
    2018 lexus design quote portrait 810x1080 v2

"VĒLOS TURPINĀT UN SARGĀT TRADĪCIJU," SKAIDRO OTA, KURŠ STRĀDĀ ATELJĒ HAKONĒ, JAPĀNĀ, JOSEGI IZCELSMES VIETĀ. "LAI MAN TAS IZDOTOS, MAN JĀMAINĀS UN JĀBŪT ATVĒRTAM DAŽĀDĀM INOVĀCIJĀM. JAUTĀJUMS NAV "ATDARINĀT VAI NEATDARINĀT"; JAUTĀJUMS IR PAR UZTICĪBU SAVAI ORIĢINALITĀTEI."

Kens Ota, Josegi koka mākslinieks

Josegi darbi ir tik unikāli un sarežģīti, ka tos nav iespējams ražot masveidā, un katram ar rokām darinātajam priekšmetam izvēlētais koks intīmi atspoguļo amatnieka stilu un gaumi, gandrīz kā "paraksts".

Ota, kurš daudzus gadus mācījies pilnveidot savas prasmes, vispirms politehniskā skolā Saitamā, pēc tam daudzinātajā Kiro ateljē Odavarā, rada savus darbus no 25 dažādu koku šķirņu izlasēm, no Hokaido līdz pat Okinavai, ko viņš personīgi izmeklē visā Japānā.

Viņa uztverē koksne, ko viņš izmanto, lai darinātu savus ārkārtīgi pieprasītos mākslas darbus (tostarp kārbas, paplātes un paliktņus), ir daudz kas vairāk nekā pamatmateriāls, un viņš novērtē un apmīļo ikvienu koka gabaliņu.

    2018 lexus design2 landscape 1920x1080 v2

"Vēlos respektēt dzīvību, kas kokiem ņemta, tos sazāģējot kokmateriālos," viņš stāsta. "Tas attiecas arī uz visu citu, taču vēlos saglabāt pateicību par to, ko saņemu. Katrai koksnei ir sava unikālā forma un sastāvs, kas sniedz izteiksmes brīvību un iespējas."

Viena no visraksturīgākajām Josegi iezīmēm ir tā, ka process ir ārkārtīgi laikietilpīgs un prasa pacietību no amatnieka, kas ir pretrunā ar straujo digitālo pasauli, kādā dzīvojam. Tomēr Ota ir apmierināts ar lēno tempu, kādu pieprasa viņa darbs, un uztver to kā izdevību izpētīt sava darba dzīles kā māksliniekam.

"Laikam nav nozīmes," viņš saka. "Es varu sevi izpaust tikai ar to, kas ir manī pašā."

    2018 lexus design3 landscape

CELMLAUŽU NOSKAŅAS

JAUNA MĀKSLAS VEIDA RADĪŠANA NO SENAS TRADĪCIJAS

Lexus aizrautība ir inovācijas un augstas kvalitātes amatnieku darbs. Svinot šo neparasto dabīgās koksnes pārveidošanas metodi izsmalcinātos jaunos rakstos, Lexus pastiprina savu nerimtīgo apņēmību smalki sapludināt tradīcijas ar tehnoloģijām.